DA LI STE RAZMIÅ LJALI O UGRADNJI SUSTAVA ZA NAVODNJAVANJE, DELIMO SA VAMA KORISNE SAVETE KAKO DA ZA TO ISKORISTITE PVC CRIJEVA ?

Osim uštede vode, ugradnja sustava za navodnjavanje PVC crijevima u ureÄ‘enje ima mnoge druge prednosti, poput poticanja zdravijeg bilja. Korištenje PVC crijeva za natapanje održavat će gotovo savršenu razinu vlage u zoni korijena biljaka, omogućujući im da razviju duboko korijenje koje je otpornije na sušne periode. Uklanjanje prekomjernog zalijevanja takoÄ‘er pomaže u sprječavanju bolesti biljaka i minimizira rast korova.

Osim uštede vode, ugradnja sustava za navodnjavanje PVC crijevima u ureÄ‘enje ima mnoge druge prednosti, poput poticanja zdravijeg bilja. Korištenje PVC crijeva za natapanje održavat će gotovo savršenu razinu vlage u zoni korijena biljaka, omogućujući im da razviju duboko korijenje koje je otpornije na sušne periode. Uklanjanje prekomjernog zalijevanja takoÄ‘er pomaže u sprječavanju bolesti biljaka i minimizira rast korova.

Navodnjavanje kapanjem je vrlo učinkovita isporuka vode biljkama u blizini njihove baze kroz PVC crijeva. Polaganim isporukom vode točno tamo gdje je voda potrebna, navodnjavanje PVC crijevima sistemom kapanja minimizira prekomjerno prskanje, gotovo eliminira isparavanje i smanjuje otjecanje. Sve to dovodi do dramatično smanjene krajobrazne upotrebe vode.

Sustavi PVC crijeva sa sitemom kapanja takoÄ‘er su fleksibilni i skalabilni. Upravljaju se ručno ili automatskim mjeračem vremena i mogu učinkovito navodnjavati sve vrste krajolika: grmlje, drveće, cvjetnjake, pokrivače tla, povrtnjake i travnjake. Sustav kap po kap može se koristiti za navodnjavanje novog krajolika, kao i za naknadnu ugradnju postojećeg tradicionalnog sustava prskalice. 


SAVJETI ZA INSTALACIJU PVC CRIJEVA I SADNJU

  • Nemojte štedjeti na broju emitera. Cilj korištenja emitera je zalijevati cijeli korijenski sustav biljke. Velika stabla mogu zahtijevati 12 do 36 emitera ili više, dok mala grmlja mogu trebati samo dva ili tri emitera. Koristite najmanje dva emitera po biljci u slučaju da se jedan emiter začepi.

  • Prostor emituje ravnomjerno oko biljaka, držeći se najmanje šest inča od baze biljke kako bi se spriječile gljivične infekcije na glavnoj stabljici. Za biljke koje se nalaze na padini, većinu emitera postavite na gornju stranu biljke, dopuštajući da voda kaplje na donju stranu.

  • Koristite zoniranje. Tijekom krajobraznog dizajna planirajte grupirati slične biljke zajedno - tj. odvojite biljke suhe klime od biljaka s vlažnom klimom, odvojite drveće od grmlja itd. To će vam omogućiti da postavite zone zalijevanja s frekvencijom zalijevanja koja je najprikladnija za svaku vrstu biljke. Veliki krajolici koji sadrže različite tipove tla takoÄ‘er se mogu razdvojiti zonama.

  • Kako biste spriječili začepljenje malih otvora kapaljki i mikro prskalica, ugradite filtar na početak sustava. Tipično, preporuča se mreža sita od 150, iako kvaliteta vode i vrsta korištenih emitera mogu diktirati da se koristi druga mreža.

  • Ugradite regulator tlaka. Regulator će održavati konstantan tlak u cijelom sustavu, idealno izmeÄ‘u 10 i 30 funti po kvadratnom inču. Sustavi s previsokim, preniskim ili nedosljednim tlakom neće raditi ispravno i mogu propuštati.

  • Da biste razvili ispravan raspored zalijevanja PVC crijevima, obratite pozornost na svoje biljke i prilagodite zalijevanje njihovim potrebama. Na primjer, pokrenite sustav malo duže po vrućem vremenu i skratite vrijeme rada tijekom hladnijeg vremena.

  • Površinsko prskanje. Zalijevanje PVC crijevima svaki drugi dan po 15 minuta može vam biti zgodno, ali može biti pogubno za vaše biljke. ÄŒesto plitko zalijevanje uzrokuje da korijenje biljke raste blizu površine tla, gdje se brzo isušuje.Kada zalijevate, natopite svoju travu i biljke duboko, do dubine od 12 inča. To će potaknuti korijenje da prodre u podzemlje, gdje razina vlage prirodno ostaje konstantnija.

  •  Kako biste spriječili uvenuće, bilo zbog previše ili premalo zalijevanja, pridržavajte se rutine - na primjer, cvjetnjake i povrtnjake treba zalijevati jednom tjedno, sat vremena.

  • Zalijevanje u pogrešno vrijeme. Važno je doba dana u koje zalijevate. Zalijevanje PVC crijevima navečer nije dobro jer lisna površina obično ostaje mokra preko noći - otvoren poziv za gljivične bolesti.